Mergin Maps – základní pokyny

Pro hladký chod prací od mapování, přes sběr analytických podkladů jako jsou melio projekty a císařské otisky až po návrhy a validaci s průběžným supportem jsme pro vás připravili cloudové řešení postavené na trojici komponent vyvinutých anglickou společností Lutra Consulting. Jde o pokročilou sestavu mobilní aplikace Mergin Maps pro iOS i Android, Mergin Maps serveru a synchronizačního QGIS pluginu.

Pomocí Mergin Maps plně nahradíme dosavadní mnohdy krkolomný způsob práce a především výměnu dat, který jsme doposud praktikovali kombinací aplikace QField a předáváním přes google drive, onedrive nebo i úschovnu…

Nastavení je rozdělené do 4 bloků:

  1. registrace do mergin.zivakrajina.info
  2. stažení a nastavení mobilní aplikace Mergin Maps
  3. stažení a nastavení synchronizačního QGIS pluginu Mergin Maps
  4. napsat IT týmu, že jsi připraven(-a)

[1] Registrace do mergin.zivakrajina.info

V prohlížeči otevři stránku https://mergin.zivakrajina.info/ a zde klikni na „register

V registračním formuláři vyplň username ve tvaru JmenoPrijmeni bez diakritiky a mezer.
Heslo musí obsahovat alespoň jedno velké písmeno a číslo, např. SilneHe3slo.

Po instalaci se dostaneš na tuto stránku, kde už nemusíš nic dělat a dále budeme pokračovat na mobilním telefonu instalací aplikace Mergin Maps

[2] Mobilní aplikace Mergin Maps

V AppStore / Google Play vyhledej aplikaci „Mergin maps“ a tu si nainstaluj

Při prvním spuštění aplikace Mergin Maps povol získávání polohy

Pokud se objeví tato notifikace, tak stačí zvolit ignore.

Před zadáním username a password (jméno a heslo), stiskni ikonku tužky pro přepsání adresy serveru, se kterým bude tvoje Mergin Maps aplikace komunikovat.

Adresu https://app.merginmaps.com/ přepiš na https://mergin.zivakrajina.info/
a změnu potvrď stiskem ikonky „fajfky“

Zadej své jméno a heslo, kterým jsi se registroval(-a) na serveru mergin.zivakrajina.info (viz kroky 1-3) a stiskni tlačítko Sign in

Po přihlášení se ti objeví obrazovka Home, kde jsou ukázkové projekty od tvůrců aplikace (Lutra Consulting). Ty si můžeš stáhnout klikem na obláček a následně otevřít klikem na jejich název. Pro další práce na mapování a tvorbě studie ale potřeba nebudou.

[3] Synchronizační QGIS plugin Mergin Maps

V QGIS otevři instalaci pluginů (zásuvných modulů)

V okně pro vyhledání pluginů zadej slovo mergin a nalezený plugin si nainstaluj.

Po instalaci se na nástrojovém panelu objeví nabídka Mergin Maps, kde stisktni ozubené kolečko

Objeví se okno pro zadání přihlašovacích údajů, se kterými se bude Margin Maps plugin připojovat k serveru mergin.zivakrajina.info, jako na obrázku zadej své uživatelské jméno (1) a heslo (2) a zaškrtni Save credentials (3) a Custom Mergin Maps server (4), vedle kterého přepiš adresu https://app.merginmaps.com/ přepiš na https://mergin.zivakrajina.info/. Připojení vyzkoušíš stiskem tlačítka Test connection (5). Pokud se objeví zelené OK, tak je vše v pořádku a nastavení ulož stiskem tlačítka OK (6).

Po prvním uložení se objeví toto okno. Jde o tzv. hlavní QGIS heslo, které je vyžadováno, pokud si chcete ukládat hesla do služeb, ke kterým se QGIS připojuje pomocí pluginů, v našem případě plugin Mergin Maps (Save credentials v minulém kroku). Nemusí to být super silné heslo, ale admin1234 taky nelze doporučit. Heslo budete zadávat při každém spuštění QGIS.

V QGIS panelu Browser (Prohlížeč) dvojklikem otevři položku Mergin Maps, kde se objeví dva ukázkové projekty

[4] Echo IT týmu

Tímto posledním krokem jsi úšpěšně dokončil(-a) nastavení Mergin Maps pro připojení do cloudu https://mergin.zivakrajina.info/. Nyní zbývá už jen napsat tomas.klima@zivakrajina.info, že máš připraveno, poslat mu své uživatelské jméno a ČHP povodí nebo název/kód KÚ, kde budeš mapovat popř. i zpracovávat studii. Během jednotek dnů ti Tomáš sestaví projekt pro tvoje území a můžeš se pustit do práce.

Pokud na studii již pracuješ, tak se také ozvi a společně ji převedem do tohoto cloudového řešení.

Ozvi se samozřejmě i v případě, že narazíš na jakýkoliv problém.

Pokud se chcete dozvědět více, spolupracovat nebo máte zájem např. o přednášku, napište nám na ahoj@zivakrajina.info nebo zavolejte na +420 777 269 596